21 października 2023

Spotkanie ze sztuką

 

Legenda polskiego hip-hopu

 

Muzyka to dusza wszechświata,

skrzydła umysłu, lot wyobraźni

i całe życie

(Platon)

 

Hip-hop to gatunek muzyczny, który powstał w 1970 roku w jednej z dzielnic Nowego Jorku, Bronksie. Jedynie kwestią czasu było,  aż ten gatunek trafi również  na polski rynek muzyczny. Polski hip-hop zapoczątkował debiutujący w 1992 roku polski raper Piotr Krzysztof Marzec,   znany jako ,,Liroy”. Lubię hip – hop, ponieważ przemawia do mnie swoim rytmicznym brzmieniem, które w bardzo szybki sposób potrafi  poprawić mi humor, a nawet działa na mnie odstresowująco.

Grupa muzyczna Paktofonika  („Pakt trzech” lub „PFK Squad”) powstała w 1998 roku, a tworzyli  ją:  Wojciech „Fokus” Alszer, Piotr „Magik” Łuszcz  oraz Sebastian „Rahim” Salbert. Inicjatywa utworzenia trio muzycznego powstała  na jednym z koncertów. Porozumieli się ze sobą Fokus, Magik i Rahim. Magik,  główny reprezentant Paktofoniki  (najlepszy moim zdaniem) rozpoczynał swoją karierę  w grupie hip- hopowej „Kaliber 44” i w niej  nabrał doświadczenia (w latach 1994 – 98) w tym gatunku muzyki. Magik  tworzył muzykę z pasją,  utożsamiał ją ze prawdziwą sztuką i żył nią na co dzień. To go poróżniło z członkami  grupy „Kaliber 44” , więc z niej odszedł.  Podziwiam  u niego  oddanie pasji  oraz podążanie za marzeniami. Rahim  również rozpoczął swoją działalność muzyczną  w 1994 roku dołączając do grupy  „3x Klan”, która rozpadła się w 1998, krótko przed powstaniem Paktofoniki. Fokus zaś,  w 1996  roku stworzył utwór nazwany „Powierzchnie tnące”,  który przedstawił dwa lata później na koncercie  i ujawnił swój talent muzyczny. Jak widać, członkowie Paktofoniki  już wcześniej mieli związek z muzyką,  jednak najbardziej doświadczonym był Magik. Jeden z  twórców  wytwórni Gigant Records podkreślał talent tego muzyka:  jego utwory  na długo pozostawały w pamięci  słuchaczy, gdyż  były chwytliwe i tworzone z pasją, a sam twórca nie kierował się komercją. Dla całej trójki -  Magika, Rahima oraz Fokusa najwyższym priorytetem był szczery przekaz w muzyce.

„Paktofonika” zadebiutowała  w październiku 1998 roku, wydając  takie utwory jak „Priorytety” czy  „Gdyby...”.  Najbardziej podoba mi się ich nieco mniej znany utwór „W Peunej Gotowości”.  Twórczość  trio  muzycznego zaczęła zyskiwać na popularności, gdyż  teksty mówiły o ważnych problemach, a muzyka  była nasiąknięta klimatem czasów, w których tworzyli. Talent, pasja i szczerość – to  przyciągało  słuchaczy do śledzenia ich kariery.

Pojawiły  się jednak problemy. Piotr „Magik” Łuszcz założył rodzinę i musiał podjąć się pracy, która dawałaby konkretne dochody. Cały czas jednak czuł się artystą, co przełożyło się na jego zdrowie psychiczne. To z kolei wpłynęło na pogorszenie relacji z kolegami z zespołu, a także doprowadziło do rozpadu rodziny (żona rozstała się z nim i  zabrała syna). Dodatkowo, chcąc uniknąć poboru do wojska, Magik  zaczął  symulować schizofrenię. I podobno – jak się zwierzył Rahimowi – faktycznie zaczął się źle czuć.

Paktofonika wydała swój pierwszy wymarzony album dnia 18 grudnia 2000 roku. A stało się to dzięki wytwórni Gigant Records. Album został nazwany „Kinematografia”, był sukcesem  i  zapowiadał  błyskotliwą karierę muzyków.

Jednak niespełna osiem dni po premierze  albumu  wydarzyła się tragedia. Dnia 26 grudnia 2000 roku o godzinie 6:15  Piotr „Magik”  Łuszcz popełnił samobójstwo, skacząc z okna z dziewiątego piętra swojego mieszkania w Katowicach. Zmarł pół godziny później. Była to niewiarygodna strata, która na zawsze wstrząsnęła Rahimem i Fokusem.  Nigdy też nie dowiedzieli się o motywach decyzji  Magika.

Obecnie  Paktofonika  jest uznawana za  legendę polskiego hip-hopu. Muzycy połączyli szybkie i płynne flow, wyraźną dykcję, umiejętność posługiwania się rymami, dobrze dobrane podkłady muzyczne, szczerą pasję i teksty, które przemawiały do młodych odbiorców.  Dziś ich  muzyka jest  dla wielu słuchaczy  źródłem nostalgii. Na podstawie historii Paktofoniki powstał film fabularny w reżyserii Leszka Dawida na podstawie scenariusza napisanego przez Macieja Pisuka. Obejrzałem ten film i polecam go osobom zainteresowanym  Paktofoniką oraz  hip- hopem.

Jakub

 

Grafika:

https://static.wikia.nocookie.net/hhpl/images/d/dd/Paktofonika.jpg/revision/latest?cb=20121119182326&path-prefix=pl

https://i.ytimg.com/vi/r81KdSfKkPM/maxresdefault.jpg

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcS4kYWi_DxDkN1MKuCOP9_uyEP_6tDoL7rB0Zz70f1SjHQ04drs-Cd_e26nPGc6S-hQkx4&usqp=CAU

https://image.ceneostatic.pl/data/products/11554135/i-paktofonika-kinematografia-winyl.jpg