Atuty sportów zespołowych
Siatkówka to gra zespołowa,
indywidualne nagrody mnie nie interesują,
sukces odnosi cały zespół.
(Sebastian Świderski)
Sport w dzisiejszych czasach jest tak popularny, że prawie każdy go uprawia. Jedni wybierają siłownię, inni jedną z wielu dyscyplin sportowych -indywidualnych bądź zespołowych. Ja skupię się na sporcie zespołowym i na korzyściach, jakie daje drużyna. Myślę, że słowa Sebastiana Świderskiego (które stały się mottem postu) celnie wyrażają ducha zespołowego działania i odnosić się mogą nie tylko do siatkówki. Sportowiec zwrócił uwagę na solidarność i odpowiedzialność. Nie ma tu miejsca na gwiazdorstwo, gdyż zawodnik jest częścią zespołu.
Sport zespołowy, inaczej nazywany jest sportem drużynowym. Polega na tym, że gracze będący w jednej drużynie chcą osiągnąć wspólnie wyznaczony cel, którym zazwyczaj jest wygrana. Aby to osiągnąć, muszą być spełnione określone warunki. Przede wszystkim – spójność i solidarność grupy sportowej, bo one dają szansę (jeśli nie gwarancję) na sukces. Pozwalają również przetrwać trudności czy niepowodzenia. O spójności zespołu decydują: wzajemne porozumienie, zgodność w zasadniczych sprawach oraz zaufanie. Do tego dochodzą: koleżeństwo, czasem przyjaźń, empatia, a to z kolei jest źródłem zadowolenia członków zespołu. Jeśli istnieją wyżej wymienione czynniki, sportowiec skupia uwagę na celach zespołu, a nie na osobistych ambicjach.
Dlaczego warto wybierać sporty zespołowe? Ponieważ dają wiele korzyści. Głównie dlatego cieszą się one dużą popularnością, zarówno w formie profesjonalnej, jak i rekreacyjnej. Zalety można wyróżnić zarówno na płaszczyźnie psychicznej, jak również fizycznej. Ogromną wartością jest pozytywna rywalizacja, która dostarcza człowiekowi motywacji do działania oraz daje mu poczucie przynależności do jakiejś społeczności czy grupy ludzi. Sporty drużynowe sprzyjają również nawiązywaniu relacji z ludźmi. Zazwyczaj drużyna staje się drugim domem, w którym człowiek zawiera przyjaźnie, czasem na całe życie. Sporty zespołowe uczą szacunku do innych osób, do innych drużyn. Gdy przegra się (na przykład mecz), trzeba przyjąć ten fakt z pokorą i pogratulować wygranej drużynie. Dlatego w sportach drużynowych bardzo ważna jest zasada fair play. Tak więc sport uczy i kształtuje człowieka, jest szkołą życia. Sport (także zespołowy) poprawia również kondycję fizyczną człowieka. Przeciwdziała otyłości, zwiększa odporność i koncentrację. Sport uprawiany w zespole lubianych osób obniża poziom stresu i poprawia nastrój.
Jakie są sporty zespołowe? Należą do nich: piłka nożna, piłka ręczna, siatkówka, koszykówka, hokej na lodzie, hokej na trawie, pływanie synchroniczne, a także sprint kajakowy (w grupach zwanych osadami). Są też i inne, choć mniej popularne sporty zespołowe. Czy warto je wybierać? Uważam, że tak! Człowiek przecież potrzebuje wokół siebie przyjaznych ludzi, zwłaszcza gdy są zarażeni pozytywną energią i dążą do ambitnych celów.
Julia
Grafika:
https://s2.tvp.pl/images2/b/2/3/uid_b23484f49ba6d6d066ddc919628406f71656334113256_width_1200_play_0_pos_0_gs_0_height_678_kolejne-mecze-ligi-narodow-zostana-rozegrane-w-polsce-fot-fivb.jpeg
https://raportcsr.pl/wp-content/uploads/2018/09/3.jpg
https://pzkaj.pl/wp-content/uploads/PZKaj_K4500m_4_MEMonachium2022_fotRafalOleksiewicz.jpg