11 lutego 2023

Myśli o wychowaniu

 

          Zwierzęta w domu

 

…psy nam wyświadczają łaskę,

że żyją z nami na tym świecie.

(Wiesław Myśliwski)

 

Warto mieć w domu choćby jedno zwierzę! Dlaczego? Ponieważ płyną z tego same korzyści.  Zwierzęta uczą nas empatii i miłości. Kontakt z nimi wyrabia poczucie odpowiedzialności i obowiązku oraz sprzyja rozwojowi emocjonalnemu. Widok cieszącego się zwierzaka sprawia,  że nasz organizm wydziela oksytocynę, czyli hormon szczęścia, który wpływa na tworzenie więzi i budzi w nas odruchy opiekuńcze. Czy potrzebne są jeszcze dodatkowe argumenty, żeby   podzielić  się ze zwierzakiem domową przestrzenią, jedzeniem oraz  miłością?

Zwierzęta   przy człowieku od zawsze: zarówno te użytkowe (osły, kozy,  konie), jak i towarzyszące  (koty, psy, małpki). Przez wieki zmieniał się stosunek człowieka  do zwierząt – od  dominacji  do akceptacji, aż po traktowanie  ich  jak członków rodziny. Bywa jednak, że nie wszyscy zdają  sobie  sprawę, że zwierzęta mają pozytywny wpływ na ich życie.  Każdy, kto je posiada, wie o tym doskonale, ale  potwierdzono to też naukowo. Zwierzęta pomagają nam się wyciszyć, uspokoić i są bardzo pomocne w walce ze stresem. Łatwiej radzimy sobie z trudnymi sytuacjami, napięciem i zdenerwowaniem, gdy mamy towarzystwo psa, kota lub innego zwierzaka. Dowiedziono także, że zwierzęta redukują napięcie, poprawiają samoocenę, łagodzą przebieg depresji, a nawet pomagają  ją wyleczyć. Radość pupila i  jego obecność pomaga choremu domowniku  oderwać myśli od problemów, zwłaszcza gdy czuje się kochany i akceptowany. Naukowcy dowiedli, że głaskanie kota czy psa działa również na obniżenie ciśnienia i cholesterolu.

Dzieci wychowane na wsi i otoczone zwierzętami mają lepiej ukształtowany system immunologiczny, a dzieci do 6. miesiąca życia, które miały kontakt ze zwierzętami, rzadziej cierpią na alergię  i astmę w późniejszych latach. Wiadomo też, że wychodząc z czworonogiem na spacer, poprawiamy swoją kondycję i odporność. Ludzie posiadający  zwierzęta rzadziej chodzą do lekarza niż osoby, które ich nie mają. I to jest ważny argument przemawiający za posiadaniem zwierzęcia w domu, zwłaszcza  w przypadku  ludzi samotnych lub starszych.  Zwierzak  będzie dla nich  świetnym towarzystwem, a dodatkowo  obdarzy  bezwarunkową miłością.

Zwierzęta są istotami, które można głaskać, dotykać, przytulać, brać na kolana lub na ręce. Dają  odprężenie, pozwalają oderwać się  od kłopotów, dostarczają wytchnienia. Są również tematem rozmów z innymi ludźmi,  więc  pomagają zawierać znajomości. Ludzie, którzy czują więź z pupilem, potrafią budować trwalsze związki z innymi osobami, w porównaniu z tymi, którzy nie posiadają zwierząt. Behawiorysta psów Cezar Millan jest przekonany, że: Zwierzęta w naszym życiu nie zjawiają się bez powodu: udzielają nam nauk o tym, jak zostać lepszym człowiekiem. Potwierdzeniem tego sądu są słowa aktorki Krystyny Sienkiewicz: W moim domu był zwierzak i nauczono mnie szacunku do wszystkiego, co żyje i mnie otacza. Szanuję ludzi, zwierzęta, zachwycam się przyrodą i jej wszystkimi, nieopisanymi cudami.

Czy można się nie zgodzić z takimi sądami i postawami?

Amelia

 

Grafika:

https://pixabay.com/images/id-3042751/

Zdjęcia własne