28 października 2023

Przeczytane, przemyślane, skomentowane

 

Coś ty Atenom zrobił, Sokratesie?

 

[…] oskarżono go[…]

o ateizm, herezję i psucie młodzieży.

Tymi kamieniami  tłum i w starożytności najchętniej ciskał

w zbyt wybitne jednostki,

jeśli tak były nieostrożne,

że przed tłum szły z tym, co nie jest dla mas;

tym kamieniem trafiony padł  i Sokrates.

(Władysław Witwicki)

 

Filozof Władysław Witwicki, pisząc o śmierci Sokratesa, użył  przenośni, która jednak  wyraża  istotę rzeczy – tragizm  jednostek wyprzedzających własne epoki. Konflikt wielkich osobowości - tworzących  historię i kulturę – z przeciętnością oraz  z okolicznościami. Konflikt aktualny w każdych czasach, niestety. Sokrates został otruty a nie ukamienowany, lecz to nie zmienia faktu, że Ateńczycy  nie rozumieli  i nie chcieli jego misji – wpajania postawy  życiowej,  której sensem były wielkie ideały moralne. A drogą do celu - zabarwione  ironią rozmowy  wiodące do  poszukiwania  prawdziwej wiedzy.

Coś ty Atenom zrobił, Sokratesie,/Że ci ze złota statuę lud niesie,/Otruwszy pierwej… - pytał  Cyprian Kamil Norwid.  Sąd ateński obwinił filozofa o bezbożność i demoralizację  młodzieży  oraz  skazał na śmierć. Nie pomogły mowy obrończe, a sam oskarżony przyjął  wyrok  z godnością – najpierw odmówił  ucieczki  z Aten, a potem wypił cykutę. Co Sokrates zrobił Atenom?  Prowokował  jego mieszkańców  do moralnego doskonalenia się,  u wielu obnażał głupotę, co burzyło ich beztroskie życie oraz budziło sprzeciw. Platon w  Obronie Sokratesa przytoczył  słowa filozofa z jego mowy w trakcie procesu: […] póki mi tchu starczy, […]  bezwarunkowo nie przestanę  filozofować i was pobudzać, i pokazywać drogę każdemu, kogo tylko  spotkam. Pouczał: zabijając ludzi nie  powstrzymacie kogoś od tego, żeby was nie ganił i nie łajał […] I dodawał: bezmyślnym życiem żyć człowiekowi nie warto. Niestety, misja filozofa w Atenach zakończyła się jego  klęską. Norwid w XIX wieku pisał: Dopiero Sokratesowi w kilka czasów po jego śmierci  Ateńczycy  statuę ze złota postawili. Takie to brutalne koleje losu– syn mija pismo, a wnuk wspomina, gdy człowieka już nie ma.

Sokrates nie  napisał żadnej pracy, a poglądy oraz sposób jego działania przekazał jego uczeń - Platon. W  Obronie Sokratesa  przedstawił  go jako wzór filozofa, miłośnika mądrości  oraz  poszukiwacza dobra.  Myśli  Sokratesa przetrwały do dziś  w umysłach  ludzi  dążących do  ideału  człowieczeństwa. Dlatego warto  choćby pokrótce zapoznać się z jego wybranymi poglądami.

Wiem, że nic nie wiem. To bardzo ważna i znana myśl Sokratesa. Jest wyrazem pokory filozofa, której uczył również swoich rozmówców. Uświadamiał im, że tak naprawdę niewiele wiedzą, choćby mieli o sobie wygórowane  mniemanie. I nie brak wiedzy jest największym problemem, lecz  jej nieświadomość. Mówił: tylko głupcy nie mylą się nigdy. Strzeż się ludzi, którzy są pewni tego, że mają rację.  Świadomość  niewiedzy  prowadzi z kolei  do jej poszukiwania. Najmądrzejszy jest, który wie, czego nie wie - mówił Sokrates. A im ktoś mądrzejszy, tym lepiej rozumie, że musi się jeszcze wiele nauczyć.

Puste worki nadyma wiatr, bezmyślnych ludzi – próżność. Tak zwykł mówić, aby zmusić swoich rozmówców do samokrytyki. W  trakcie dyskusji wcielał się w rolę prostaczka poszukującego wiedzy i pozwalał, aby rozmówcy  go pouczali. Pozornie zgadzał się z  ich tezami, usypiał czujność, a następnie demaskował ich niewiedzę. Tym, którzy naprawdę pragnęli wiedzy, pomagał  dojść do niej  drogą dedukcji, posługując się  prostym językiem i naprowadzając  rozmówców  pytaniami na właściwy tok rozumowania. Słuchanie,  zadawanie pytań  i docieranie do prawdy – oto  sposób prowadzenia dialogu, zwany metodą  sokratyczną.

Życie bezmyślne nie jest warte życia. Ważne jest dążenie do wiedzy, ponieważ z nią wiąże się  prawda, a  z  prawdą -  dobro i cnota. Wiedza jest warunkiem czynienia dobra oraz  bycia  szczęśliwym. Zło  natomiast,  jest popełniane  albo z  powodu  braku wiedzy,  albo nieświadomie, gdyż człowiek nie jest nigdy zły dobrowolnie. Zdaniem Sokratesa, najszybciej  dochodzi  się do wiedzy przez dyskusję i zadawanie pytań. Wierzył  bowiem, że prawda tkwi w ludziach i pomagał się jej „narodzić” w trakcie rozmów.

Nie należy dbać […] o nic bardziej niż o duszę. Dusza w rozumieniu Sokratesa to rodzaj wewnętrznego ośrodka wyposażonego w zdolności-  logicznego myślenia oraz  autorefleksji. Zadaniem człowieka jest rozwijanie tych darów poprzez  ćwiczenie logicznego myślenia (a więc osiągania rzetelnej wiedzy) oraz  poznawania samego siebie. Dzięki tym staraniom życie stanie się świadome, a nie sterowane przez zewnętrzne bodźce lub wewnętrzne namiętności.

Ateny są jak ospały koń, a ja jak giez, który próbuje go ożywić. Sokrates  niepokoił ludzi polityki i władzy dociekliwymi pytaniami. Dowodził, że niewiele wiedzą i muszą  się uczyć. Krytykował demokrację  ateńską, aby  ją doskonalić, ponieważ jest  niby koń wielki i rasowy, ale taki duży, że gnuśnieje i potrzebuje jakiegoś żądła, żeby go budziło .

Bać się śmierci jest tym samym, co mieć się za mądrego, nim nie będąc. Kiedy został skazany na śmierć, pocieszał  żonę:  Nie płacz – wszyscy jesteśmy skazani na śmierć z natury.

Sokrates miał wykształcenie gimnastyczne, muzyczne i literackie, a filozofem został – jak żartował – ponieważ miał  złą  żonę. Rzeczywiście Ksantypa była podobno nieznośna, a jej imię na zawsze stało się synonimem złośliwej, zrzędliwej i kłótliwej kobiety. Przyjęło się też powiedzenie: brzydki jak Sokrates – filozof  był bowiem niski, miał  wyłupiaste oczy, zadarty nos,  wydatny brzuch, krzywe nogi oraz  łysinę. Za to odznaczał się doskonałym zdrowiem, siłą i odpornością na wszelkie  trudy. Ateńczycy uważali go za dziwaka oraz nieudacznika, ponieważ cały czas spędzał na rozmowach  z ludźmi  i  nauczał, lecz nie żądał żadnych opłat. Jedynie młodzież ateńska, pochodząca z dobrych domów, była zafascynowana jego naukami. To zresztą, z czasem stało się pretekstem do oskarżenia Sokratesa o deprawowanie młodzieży.  

Delficka wyrocznia zapytana o mądrość Sokratesa, odpowiedziała:  Mądry jest Sofokles, mędrszy Eurypides, – ze wszystkich przecie  mężów najmędrszy jest Sokrates. I to chyba najwłaściwsze zakończenie rozważań o tym ateńskim filozofie.

Feda

 

Grafika:

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/ec/Josef_Abel_1807_Socrates_teaching_his_disciples.jpg/640px-Josef_Abel_1807_Socrates_teaching_his_disciples.jpg

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/25/Raffael_069.jpg/800px-Raffael_069.jpg

https://static.prsa.pl/images/8bd61664-c4f2-44c7-8d17-08b961fde64d.jpg

26 komentarzy:

  1. Post jest zilustrowany wybitnymi dziełami. Kolejno:

    Josef Abel „ Sokrates nauczający swoich uczniów”, 1801–1807.

    „Szkoła Ateńska” – malowidło ścienne namalowane przez Rafaela w latach 1509–1511 (fragment).

    „Śmierć Sokratesa” – obraz francuskiego malarza Jacques-Louis Davida z 1787 roku.

    OdpowiedzUsuń

  2. Od Sokratesa w dalszym ciągu można się uczyć:

    pokory; dążenia do wiedzy; dobra i cnoty; ćwiczenia siły woli; prowadzenie dyskusji.

    OdpowiedzUsuń
  3. Sokrates był niewątpliwie człowiekiem wykraczającym poza swoje czasy. Jego dokonania i dzieła są wpominane do tej pory a jego mądrość budzi podziw wśród współczesnych ludzi.

    OdpowiedzUsuń
  4. Niestety kiedyś Sokrates podkreślał niewiedzę ludzi i brak dążenia do jej zdobycia przez ciągłą naukę ale dziś borykamy się z innym problemem. W dzisiejszych czasach mam wrażenie, że ludzie chcą tą wiedzę zdobywać, ale mnogość informacji, w wielu przypadkach sprzecznych lub nieprawdziwych, powoduje że nie tyle ludzie nie mają wiedzy, lecz jest ona zwyczajnie nieuporządkowana, błędna lub z wieloma lukami co w moim odczuciu dla Sokratesa także nie byłoby to powodem do zadowolenia ...

    OdpowiedzUsuń
  5. Przykre jest jak jednostki wrażliwe na problemy społeczeństwa, przekazujące rozsądne rady są wykluczone ze społeczeństwa. Często uznane za chore lub obłąkane, ponieważ odstają od przyjętych schematów. Choć dąży się do akceptacji odmienności i otwartości na różnorodność problem wykluczenia stale jest obecny na świecie.

    OdpowiedzUsuń
  6. ,,Non scholae sed vitae discimus" (łac. Nie dla szkoły, lecz dla życia uczymy się)~Sokrates

    OdpowiedzUsuń
  7. Z dużym zainteresowaniem zapoznałam się z poglądami Sokratesa. Myśl ,,Wiem, że nic nie wiem.”, najbardziej przykuła moją uwagę.

    OdpowiedzUsuń
  8. Bardzo interesujący artykuł.

    OdpowiedzUsuń
  9. O wybitności Sokratesa świadczy fakt, że jego myśli do dzisiaj są aktualne. Niestety, aktualny jest również problem wykluczania wybitnych jednostek ze społeczeństwa - chociażby wielu artystów było za życia uważanych za dziwaków. Na szczęście, w dzisiejszych czasach tolerancja dla wyróżniających się osób jest zdecydowanie większa niż nawet jeszcze kilkadziesiąt lat temu, jednak w dalszym ciągu w wielu miejscach na Ziemi problem dyskryminacji nie został rozwiązany.

    OdpowiedzUsuń
  10. Artykuł przedstawia ciekawe informacje na temat życia Sokratesa. Jego mądrość wyraża podziw ludzi również w czasach nam współczesnych.

    OdpowiedzUsuń
  11. „Nie nauczą mnie niczego kwiatki, czy drzewa, lecz tylko drugi człowiek.“- Sokrates

    OdpowiedzUsuń
  12. "Pragnie się tego, czego się nie ma, nie można przecież czegoś chcieć, kiedy się już to ma – skoro więc filozof pragnie mądrości, to nie może być mądry." - Sokrates

    OdpowiedzUsuń
  13. „Błąd jest przywilejem filozofów, tylko głupcy nie mylą się nigdy.”-Sokrates

    OdpowiedzUsuń
  14. Sokrates jako człowiek odrzucony przez społeczeństwo zmusił mnie do refleksji nad tym, jak często bycie "innym" bywa niewłaściwie oceniane. Jego pokora przed śmiercią i pocieszenie żony dodają mu ludzkich cech, co sprawiło, że zacząłem myśleć o wartościach, które są naprawdę istotne w życiu.
    Odkrywanie filozofii Sokratesa sprawiło, że chcę dowiedzieć się więcej o jego myśleniu.

    OdpowiedzUsuń
  15. „Wiem, że nic nie wiem.”- jedna z najważniejszych, znanych myśli Sokratesa. Myśl ta dalej jest aktualna w dzisiejszych czasach, choćby człowiek przez całe życie się uczył i tak nie będzie wszystkiego wiedział. Sokrates starał się również przekazać, że pokora jest najważniejszą cechą człowieka. Sądzę, że w dzisiejszych czasach tej cechy brakuje wielu osobom.

    OdpowiedzUsuń
  16. "Wolę wiedzę od bogactwa, ponieważ jedno jest przemijające, a drugie wieczne." - Sokrates

    OdpowiedzUsuń
  17. Twój artykuł przenosi nas w atmosferę tragicznych wydarzeń związanych z Sokratesem. Opisując jego działania i filozofię, rzucasz światło na konflikty między wielkimi jednostkami a przeciętnością, które są aktualne w każdej epoce. To fascynująca podróż przez życie i myśli jednego z najbardziej wpływowych filozofów, które nadal inspirują nasze rozważania o mądrości, poszukiwaniu prawdy i wartościach moralnych.

    OdpowiedzUsuń
  18. O Sokratesie można powiedzieć wszystko. Ale jedną racje trzeba mu przyznać. Jego sentencje są ponadczasowe.

    OdpowiedzUsuń
  19. Sokrates również uważał, że każdy człowiek ma swojego ,,Ducha" zwanego Dajmonion. Był to głos wewnętrzny w człowieku, który podpowiadał mu, co postąpić w danej sytuacji. Zasadniczo wszystko sprowadza się do szukania prawdy na temat życia człowieka. Co wiemy o świecie, o którym nie wiemy nic?
    Myślę, że śmierć Sokratesa nie jest przegraną filozofa.

    OdpowiedzUsuń
  20. Artykuł ten przedstawia ciekawie życie Sokratesa , a myśl
    " Bać się śmierci jest tym samym, co mieć się za mądrego, nim nie będąc." jest najbardziej rzeczywistą rzeczą która nas wszystkich czeka .

    OdpowiedzUsuń
  21. Spośród wielu filozofów greckich, poglądy Sokratesa zawsze mnie fascynowały.
    Warto wspomnieć, że Sokrates był pewien, że każdy człowiek ma ducha zwanego Dajmonion. Był to głos wewnętrzny podpowiadający nam w trudnych sytuacjach.

    OdpowiedzUsuń
  22. Poglądy Sokratesa są naprawdę wyjątkowe, był on wybitnym filozofem.

    OdpowiedzUsuń
  23. Sokrates był mistrzem ironii kształtującym myślenie innowacyjne. Jego metoda dialektyczna, dążąca do prawdy poprzez rozmowę, pozostawia trwały wpływ na filozofię i etykę. Jego słowa "Wiem, że nic nie wiem" podkreślają pokorę wobec mądrości i nieustanne dążenie do poznania.

    OdpowiedzUsuń
  24. Sokrates, grecki filozof, wyróżniał się nie tylko mądrością, ale także umiejętnością prowadzenia głębokich dyskusji. Jego metoda dialektyczna pozostawiła trwały wpływ na filozofię, kładąc fundamenty dla wielu koncepcji myślowych.

    OdpowiedzUsuń
  25. „Wiem, że nic nie wiem” - Sokrates. Zdecydowanie jest to moja ulubiona myśl tego wybitnego filozofa. Cytat uświadamia, że brak wiedzy nie stanowi największego problemu, lecz jej nieświadomość.

    OdpowiedzUsuń
  26. Bardzo wartościowy artykuł, który trafnie ukazuje tragedię Sokratesa, jego konflikt z Ateńczykami, oraz wartość jego filozofii.

    OdpowiedzUsuń