17 czerwca 2023

Co w trawie piszczy?


   Wakacyjne postanowienia

 

 

Fajnie jest na wakacjach – razem z kolegami

pływamy, opalamy się, biegamy,  bijemy się,

nie odzywamy się do siebie,

i jest super zabawa.

(Wakacje Mikołajka René Goscinny)

 

Kończy się kolejny rok na szkolnym blogu – dziękuję autorom za bardzo ciekawe teksty. Pojawiły się też liczne komentarze, a niektórzy uczynili z czytania i komentowania tekstów na szkolnym blogu miłą rutynę – dziękujemy, że byliście z nami! Nowe posty pojawią się we wrześniu i już cieszę na nie i na możliwość poznawania ludzi, ich sposobu widzenia świata, zainteresowań i pasji. Czekam na gorące dyskusje w komentarzach wiernych komentatorów i nowych czytelników szkolnych postów.

Dla osób funkcjonujących w rytmie zmieniających się lat szkolnych – uczniów i nauczycieli – początek wakacji ma w sobie urok Nowego Roku. Jak wiele planujemy na te nadchodzące dwa miesiące? Odpocząć – oczywiste! Poczytać, pobiegać, pojeździć rowerem, spotykać się z przyjaciółmi, chodzić na siłownię, pojechać do lasu, wyspać się, nadrobić zaległości serialowe i kinowe… Pewnie katalog tych czynności jest tak wielki, ile osób szykujących się do wakacji. A ile z tych postanowień uda nam się zrealizować? Czy będzie z nimi tak jak z postanowieniami noworocznymi, które około lutego wydają się nierealnymi marzeniami. Wszystko zależy,  jak do tego podejdziemy, ile obietnic sobie złożymy, jak wyczerpujące i angażujące one będą. Nie ma jednej odpowiedzi. Czy warto je sobie stawiać? Pewnie tak, gdyż  na zmianę zawsze jest dobry czas. Trzeba jednak liczyć siły na zamiary, a postanowienia i marzenia zamieniać w cele do zrealizowania. Potraktujmy robienie listy postanowień jako projekt: przeznaczmy tyle czasu, ile potrzebujemy, by je dobrze zaplanować, zapiszmy na początku wakacji wszystkie pomysły, które przyjdą  do głowy. Może warto na początku wakacji zastanowić się, jak ten czas najlepiej wykorzystać, by pod ich koniec nie żałować, że tak szybko minęły.

Wśród postanowień wakacyjnych warto także umieścić czytanie tekstów na naszym blogu – ile razy nie było na to czasu między przygotowaniami do klasówki a odrabianiem pracy domowej. Teraz warto wrócić do nich i korzystać różnorodnych pomysłów i refleksji blogerów zawartych w Kąciku motywacji, Myślach o wychowaniu, Fascynacjach literackich, Spotkaniach ze sztuką, tekstach o podróżowaniu i innych.

Może chcielibyście dodać swoje propozycje postanowień wakacyjnych. Zróbcie to w komentarzach, a we wrześniu porozmawiamy, komu się udało je zrealizować. Mam nadzieję, że dobrze odpoczniecie i wrócicie z wakacyjnej laby naładowani pozytywną energią i z nowymi pomysłami na szkolne posty. Następny wpis ukaże się 9 września. 

Zapraszamy!

Blogerka


Grafika:

https://pixabay.com/pl/illustrations/akwarela-sztuka-obraz-atrament-2168655/

https://pixabay.com/pl/photos/krzesło-kapelusz-płeć-żeńska-6803837/

10 czerwca 2023

Podróże kształcą


 Budżetowe podróżowanie

 

 

Podróże to jedyna rzecz,

na którą wydajemy pieniądze,

a stajemy się bogatsi.

(autor nieznany)

 

Coraz więcej młodych ludzi, pragnąc  przeżyć różne przygody, decyduje  się na podróż do mniej lub bardziej odległych miejsc. Chcąc  poznać nowe zakątki świata,  często korzystają z ofert  różnych biur podróży, a tymczasem  mogą samodzielnie zaplanować  wyjazd.  W ten sposób  oszczędzają  pieniądze i przede wszystkim sami dysponują własnym czasem oraz decydują, które atrakcje odwiedzą. Zaplanowanie takiego wyjazdu wcale nie jest takie trudne. A ja dodatkowo podrzucę kilka wskazówek.

Czym podróżować? Pierwsza sprawa. Jakim środkiem transportu dotrzeć do celu? To zależy, dokąd chcemy pojechać. Chcąc udać się na Węgry  lub do Szwajcarii warto rozważyć podróż pociągiem, która będzie zdecydowanie bardziej opłacalna niż lot samolotem. Dodatkowo, jeśli planuje się odwiedzić kilka państw, warto rozważyć zakup Interrail Pass, czyli biletu, który pozwala podróżować pociągami przez określony czas. Jednak -  jak każdy wie  - nie wszędzie można dojechać  pociągiem, wtedy pozostaje nam  podróż samolotem. Bilety lotnicze, szczególnie w okresie wakacyjnym,  są bardzo drogie, dlatego najlepiej rezerwować je kilka miesięcy przed planowanym wyjazdem. Szukając połączeń lotniczych,  należy też porównywać ceny, by  wybrać jak  najbardziej opłacalną ofertę. Dlatego zamiast uzależniać lot od tego, którego dnia chcemy rozpocząć podróż, lepiej jest uzależnić datę wyjazdu od tego, kiedy znajdziemy najbardziej korzystny lot.

Gdzie nocować? Jest dużo  możliwości: hotele, hostele czy Airbnb. Pobyt w takich miejscach  trzeba zarezerwować wcześniej  oraz   przemyśleć,  co jest dla nas ważne – wygoda, odległość od atrakcji turystycznych, cena. Uważam, że jeśli podróżujemy samotnie,  hostel będzie najlepszym wyborem. Co prawda, w takich miejscach trzeba dzielić pokój z innymi, ale to może mieć dobre strony.  Spotyka się ludzi, którzy– być może – zechcą  z nami zwiedzać i cieszyć się wyjazdem. Jeśli jednak podróżuje się z grupą znajomych, lepszym rozwiązaniem będzie Airbnb, czyli mieszkanie wynajmowane przez tak zwanego hosta. Jest to zdecydowanie lepsze niż hotel, choćby dlatego, że jest tańsze. Młodzi mają na ogół ograniczony budżet i lepiej przeznaczyć pieniądze na jakieś atrakcje  niż nocleg w hotelu. Warto wybierać noclegi  nieco dalej od strefy turystycznej, gdyż  są tańsze,  okolica jest cichsza, a  komunikacją miejską można wszędzie dojechać, jeśli trzeba.

Ile trzeba zapłacić? Przed wyjazdem należy się zorientować,  jakie są ceny różnych obiektów i czy obowiązują na nie zniżki. Wiele państw, między innymi Grecja, Francja czy Włochy, proponuje duże zniżki na różne zabytki dla osób poniżej 26 roku życia. Dlatego przy rezerwacji biletu, która zresztą powinna nastąpić przynajmniej kilka dni przed udaniem się do danego miejsca, trzeba sprawdzić czy są tam zniżki. W  wielu miejscach turystycznych są dni, kiedy można zwiedzać za darmo - najczęściej jest to pierwsza lub ostatnia niedziela miesiąca lub piątek. To niewątpliwie okazja do zaoszczędzenia budżetu, lecz trzeba liczyć się z tłumem turystów.  Tak więc, jeśli  ktoś woli większy komfort zwiedzania, powinien skorzystać  z proponowanych zniżek.

Wydaje się, że budżetowe podróżowanie jest kuszące. To wyzwanie, perspektywa przygód, a także  przyjemne poznawanie ludzi, zabytków, kultury. Warto spróbować, bo przecież  do odważnych świat należy.

Ola

 

Grafika:

https://swiatkobiecejmocy.com/wp-content/uploads/2022/07/Portal-zdjecia124.jpg

https://katalogmarzen.pl/img/products/2/2019_03/lot-samolotem-cessna-dla-dwojga-3.jpg

https://cdn.internationalstudent.com/images/stock-images/youth-hostel.jpg

https://hispanico.pl/wp-content/uploads/2022/10/wieza-eiffla-monument-zabytek-atrakcja-turystyczna-paryz-widok-panorama-miasta-zachod-slonca-zwiedzanie-historia-sztuka-kultura-miasto-budynki-francja.jpg

3 czerwca 2023

Kącik motywacji


             Dekalog biegacza

 

Nie musisz być wielki, aby zacząć,

ale musisz zacząć, aby być wielkim.
(Les Brown)


Jest wiele powodów, dla których miliony ludzi na całym świecie lubią biegać. Niezależnie od tego, czy trenujemy do zawodów, czy pokonujemy kilometry dla zabawy, bieganie jest dobre dla naszego ciała i umysłu, a do tego nie wymaga bardzo specjalistycznego sprzętu. Wszystko, czego potrzebujemy, to wygodna para butów do biegania i odrobinę chęci. Bieganie może wydawać się prostą dyscypliną sportu, jednak warto  znać  jej podstawy.  

Korzyści. Większość ludzi, dla których bieganie to dobra zabawa,  robi to przede wszystkim dla fizycznych, społecznych i psychicznych korzyści. Bieganie jest efektywnym sposobem budowania  wytrzymałości  sercowo-naczyniowej. Bieganie  na świeżym powietrzu i kontakt  z naturą  to świetny sposób na zmniejszenie stresu, złagodzenie wewnętrznego niepokoju i poprawienie nastroju. Pamiętaj! Nie potrzebujesz wymyślnego sprzętu i możesz biegać niemal wszędzie. Najważniejsze jest jednak, aby zacząć od łatwych ćwiczeń  i stopniowo zwiększać ich intensywność, aby uniknąć kontuzji. Bieganie jest  aktywnością, która obejmuje różne grupy wiekowe - nigdy nie jest za późno, aby zacząć biegać. Wiele osób zaczyna  uprawiać ten sport w wieku 40, 50, a nawet 70 lat. Bieganie może łączyć przyjaciół, pary czy też całe rodziny. Na przykład niektóre rodziny biorą udział w charytatywnych biegach lub wspólnie uprawiają jogging, aby spędzić czas na wzmacnianiu zdrowych relacji.

Oto kilka wskazówek ode mnie, które pozwolą Ci zacząć uprawiać ten sport we właściwy sposób. Konsultacja z lekarzem. Jeśli prowadzisz siedzący tryb życia, przed rozpoczęciem programu biegowego  poradź  się lekarza w sprawie możliwości własnego organizmu. Jeśli doznałeś kontuzji, przyjmujesz leki lub jesteś  na coś chory, zapytaj, czy istnieją jakieś szczególne wytyczne, których powinieneś przestrzegać. Na przykład  osoby z cukrzycą typu 1  powinny mieć przy sobie przekąskę w razie spadku poziomu cukru we krwi. Buty i sprzęt. Buty powinny być  wygodnie i  dopasowane do  stopy oraz stylu biegania. typ butów dla Twojej stopy i stylu biegania.  Buty do bieganie nie muszą być drogie, ale muszą być lekkie i wygodne. Co poza tym? Spodenki, koszulka i top, ale to jest w każdej szafie. Bezpieczeństwo. Aby zmniejszyć ryzyko kontuzji, przed rozpoczęciem biegania  zrób rozgrzewkę. Zanim zwiększysz intensywność biegu,  spaceruj  lub uprawiaj spokojny jogging przez 5 do 10 minut. Możesz również  robić ćwiczenia rozgrzewające,  na przykład dynamiczne rozciąganie lub ćwiczenia biegowe. Jeśli biegasz po drogach, gdzie jest ruch, poruszaj się pod prąd. Metoda „bieg/chód”. Swój program biegowy  warto rozpocząć od połączenia biegania z przerwami na chodzenie. Dla wielu początkujących biegaczy jest to najłatwiejszy sposób ćwiczenia  wytrzymałości przy mniejszym obciążeniu stawów. Przeplataj: minutę biegu, minutę marszu itd. Następnie wydłużaj czas biegu. Tempo. Początkowo treningi biegowe mogą stanowić wyzwanie, ale nie powinny być aż tak trudne, abyś nie chciał już nigdy więcej biegać. Podczas każdego treningu utrzymuj równe tempo. Jeśli nie możesz mówić pełnymi zdaniami, zwolnij. Oddychaj przez nos i usta, abyś mógł otrzymać jak najwięcej  tlenu. Spróbuj wykonać głębokie oddychanie brzuchem, aby uniknąć kolek i skurczów. Po każdym biegu ochłoń, wykonując lekki jogging lub spacer. Delikatne rozciąganie po biegu pomoże ci uniknąć napiętych mięśni. Właściwa postawa. Bieganie jest naturalnym ruchem,  jednak możesz poprawić  jego niektóre aspekty -  nauczyć się oszczędzać energię, poprawiać tempo, biegać na dłuższych dystansach i zmniejszać ryzyko kontuzji. Nawodnienie. W trakcie biegu tracisz wodę, więc musisz  pić -  przed biegiem, w jego  trakcie i po biegu.  Musisz  też  zwracać uwagę na poziom swojego pragnienia i pić. Możesz wypić od czterech do sześciu łyków wody co 20 minut podczas biegu. Odżywianie. Przed biegiem najlepiej zjeść coś lekkiego, o wysokiej zawartości węglowodanów, ale o niskiej zawartości tłuszczu, białka  i błonnika.  Należy  jeść  90-120 minut przed rozpoczęciem biegu. Jeśli biegasz dłużej niż 90 minut, musisz uzupełnić część energii, którą spalisz. Ogólną zasadą  jest spożywanie 100 kalorii po godzinie i kolejnych 100 kalorii co 45 minut.  Motywacja. Na początku biegu człowiek jest podekscytowany i ma dużo energii. Potem zapał może osłabnąć, zwłaszcza w sytuacji niepowodzenia. Nie poddawaj się jednak i traktuj bieganie jako rozrywkę, a nie walkę o puchar świata.  Nie zawsze świeci słońce. Chociaż wszyscy  marzymy o  idealnej pogodzie do biegania przez cały rok, to nie jest tak  dobrze. Jeśli temperatura jest niska, ubieraj się warstwowo! Zacznij od cienkiej warstwy materiału syntetycznego, który odprowadza pot z ciała. Trzymaj się z dala od bawełny, ponieważ zatrzymuje ona wilgoć i sprawia, że jesteś ciągle mokry. Zewnętrzna, oddychająca warstwa z nylonu pomoże Ci ochronić się przed wiatrem i deszczem, jednocześnie przepuszczając ciepło i wilgoć, aby zapobiec przegrzaniu i wychłodzeniu. Jeśli jest naprawdę zimno, będziesz potrzebował  dla dodatkowej izolacji warstwy środkowej, takiej jak polar.  

Powyższe porady wykorzystaj do rozpoczęcia treningów biegowych. Po prostu spróbuj! Wstań z kanapy i zacznij się ruszać. Bieganie może być świetnym sposobem na trening, wyjście na zewnątrz lub poznanie swojej okolicy. Odpowiednie odżywianie, nawodnienie i regeneracja pomogą ci zmaksymalizować korzyści płynące z biegów.  Na przykład  dobrą kondycją.

Joanna

 

Grafika:

https://tvn24.pl/tvnmeteo/najnowsze/cdn-zdjecie-zx7meb-aktywnosc-fizyczna-5685940/alternates/FOUR_THREE_1280

https://rodzinanastart.pl/wp-content/uploads/2018/12/rodzinne-biegi-1.jpg

https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_860/https://holsamed.pl/wp-content/uploads/2019/05/jak-przygotowac-swoj-organizm-do-treningu-biegowego.png