Moda a styl
Moda przemija, styl pozostaje.
(Coco Chanel)
Moda a styl. W potocznym rozumieniu stawia się znak równości między tymi pojęciami, jednak niesłusznie. Termin moda pochodzi od francuskiego słowa mode, a ten znowu – od łacińskiego rzeczownika modus (sposób). Okazuje się, że moda, czyli fashion, to metoda „robienia rzeczy”. Ze „Słowniku języka polskiego” PWN dowiaduję się, że moda to sposób ubierania, czesania i makijażu popularny w jakimś okresie lub miejscu, a także krótkotrwała popularność czegoś nowego w jakiejś dziedzinie. Jeśli tak, to dotyczy większej grupy ludzi, jest zauważalna w miejscach publicznych i na ogół fascynacja nią szybko przemija. Moda przejęta przez masy musi szybko odejść, ponieważ jej istotą jest dynamizm, a za modne uważa się to, co jest nowe i nowoczesne. Styl z kolei to: sposób postępowania, zachowania się i myślenia charakterystyczny dla jakiejś osoby (lub środowiska) – podaje Słownik języka polskiego. Dotyczy to również sposobu ubierania się. W przypadku stylu nie najważniejsze są tendencje w modzie, lecz wyczucie własnego gustu oraz wsłuchanie się w swoją osobowość. Odrębny styl pozwala wyróżnić się w grupie fashion victims (ofiar mody).
XXI wiek charakteryzuje się tym, że obok siebie występują różne tendencje modowe. Zwrócę uwagę na trzy z nich. Styl gotycki charakteryzuje się mrocznością i ciemnym kolorem (czerń oraz jego odcienie). Głównymi elementami tego ubioru są dłuższe lub krótsze sukienki, buty o grubych podeszwach (zwane pnączami), czarne rajstopy i gorsety (jako wierzchnia odzież). Całość jest podkreślona śmiertelnie bladym makijażem, z ciemną kredką wokół oczu oraz z pomadką na ustach w kolorach: czerwonym, wiśniowym, ciemnofioletowym lub czarnym. Do tego srebrna biżuteria (na przykład kolczyki), ponieważ jej zimny kolor ma się kojarzyć ze światłem księżyca. No i fryzura: długie, proste włosy - na ogół rozpuszczone, ale też mogą być pomysłowo upięte. Gotyk to moda dla osób z artystycznymi i swobodnymi duszami.
Styl vintage obejmuje te ubrania, buty i dodatki, które są stylizowane na lata 40. i 50. Albo przynajmniej takie, które były modne co najmniej 20 lat temu. W damskiej modzie vintage występują: plisowane spódnice do kolan, jeansowe dzwony, sukienki pin-up (czyli z rozkloszowaną spódnicą), ale też obcisłe sukienki, żakiety z baskinką, ołówkowe spódnice, kolorowe wiatrówki, koszule wiązane pod szyją. Do tego torebki na krótkim pasku, kolorowe okulary, rękawiczki, kapelusze, czerwone szminki na ustach. Styl vintage jest w zasadzie dla wszystkich, tylko trzeba umieć stworzyć modny look. Powinno się łączyć stare ubrania z nowoczesnymi dodatkami, pamiętając jednak, aby pasowały do figury. Nie chodzi o kopiowanie, lecz inspirowanie się modą retro.
Najpopularniejszy jest styl uliczny (streetwear), który jest synonimem naturalności i wygody. Dlatego często pojawiają się w nim luźne bluzy z kapturem, bluzy z dużym haftem lub z innymi emblematami, duże koszulki, spodnie typu jogger lub boyfriend. Do tego nerki z oryginalnym wzorem graficznym oraz czapki z daszkiem. Dopełnieniem sneakersy, najlepiej markowe. Pożądane są wyraziste i kontrastowe kolory. Moda uliczna pozwala na przełamywanie schematów i eksperymentowanie, a więc pole do popisu mają indywidualiści.
Stylów modowych jest więcej, a dzisiejsze czasy pozwalają na dowolny wybór, zgodnie ze swoimi upodobaniami. Można z nich przejąć to czy owo, ale najlepiej wypracować własny styl. Bezkrytyczne podążanie za najnowszymi tendencjami w modzie tłamsi w człowieku jego niepowtarzalność. Marc Jacobs – projektant mody – słusznie zauważył: Pamiętaj! Nastała era indywidualizmu. Myślenie o modzie w kontekście trendów to przeżytek. Możesz mieć taki styl, jaki chcesz.
Sylwia
Grafika:
https://www.renee.pl/blog/wp-content/uploads/2020/07/styl-minimalistyczny-moda.jpg
https://polki.pl/foto/16_9_LARGE_0200/gotycki-makijaz-430603.jpg
https://trendy.allani.pl/wp-content/uploads/2020/09/Styl-vintage-%E2%80%93-moda.png
https://d-art.ppstatic.pl/kadry/k/r/1/14/04/59c3d161ef9e2_o_large.jpg