3 września 2022

Co w trawie piszczy?

 

O czytaniu, także Narodowym…

 

 

Teraz  ja szczęścia szukam, ot w tej księdze[…]

(Adam Mickiewicz, Do przyjaciół)

 

Początek września to dla czytelników szkolnego bloga niewątpliwie czas intensywny – nowy rok szkolny stawia nowe wyzwania. Czas porzucić wakacyjne szlaki, słodkie lenistwo i zacząć zmuszać głowę do zdecydowanie większego wysiłku. My także kończymy na blogu wakacyjną przerwę i zaczynamy publikowanie uczniowskich postów. Przed nami kolejny rok pisania tekstów o różnorodnej tematyce oraz rok twórczego czytania. Dlaczego twórczego? Bo wierzę, że nasi czytelnicy są czytelnikami wnikliwymi i myślącymi, ich czytania to nie tylko przyswajanie treści artykułów, ale też przeżywanie ich i inspirowanie się nimi. Twórczego, bo refleksje, tworzone najczęściej na gorąco po zapoznaniu się z postem, zamieszczane są w formie komentarzy pod tekstem. I o takie czytanie właśnie nam, jako  twórcom postów przecież chodzi! Psychologowie dotychczas twierdzili, że dziecko lepiej czyta, bo jest geniuszem. W świetle dzisiejszych faktów, musimy rozważyć inną możliwość. Dziecko jest geniuszem dlatego, że lepiej czyta. Im lepiej czyta, tym jest bardziej zdolne. Zatem czytajmy, by rozwijać swoją inteligencję i kreatywność. 

Tradycyjnie posty będą publikowane co tydzień, w sobotę w określonym dziale. Dział Myśli o wychowaniu podejmuje takie zagadnienia, jak: relacje dzieci z rodzicami i nauczycielami, ocenianie i promowanie, wychowanie bez stresu, cena zreformowanej szkoły itd. Kącik motywacji uczy aktywnego oraz pozytywnego podejścia do życia. Oglądamy filmy  to cykl recenzji wartościowych filmów, obejrzanych przez Was. Fascynacje literackie są poświęcone propagowaniu książek czytanych przez młodzież oraz sylwetkom pisarzy. Recenzje przedstawień teatralnych, analizy obrazów, ujawnianie zainteresowań muzycznych to treści rubryki Spotkanie ze sztuką. Kącik młodego historyka przybliża ciekawostki historyczne, postaci, mniej znane fakty będące uzupełnieniem treści programowych. Dział Przeczytane, przemyślane, skomentowane jest pojemny treściowo  i  jest wyrazem różnorakich zainteresowań młodzieży. Bardzo ważne są Językowe potyczki  - zawarte są tam analizy najczęściej popełnianych przez młodzież błędów językowych oraz omówienia takich zagadnień, jak: kicz językowy, kultura języka, zapożyczenia, wulgaryzmy, agresja językowa itd. Podróże kształcą to kącik, który ukazuje wartość oraz piękno historii, tradycji i krajobrazu małych ojczyzn oraz różnych stron świata. O swoim hobby możesz opowiedzieć w rubryce Moje hobby, mój świat. Co w trawie piszczy? to dział dotyczący aktualności szkolnych. Rubryka Wspomnienia, wspomnienia przypomina sylwetki nauczycieli naszego Liceum, a także w anegdotyczny sposób przywołuje  szkolne przygody kilku klas.   

Publikacja tego tekstu zbiega się w czasie z Narodowym Czytaniem „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza w 200. rocznicę wydania dzieła.  Możecie się wybrać na Rynek Wodny w Zamościu, by wziąć aktywny udział w tej akcji i tym samym zacząć rok twórczego czytania.  A w imieniu uczniów piszących posty zapraszam Was co sobotę na blog! A skoro jesteśmy przy czytaniu, to za tydzień opublikujemy refleksje Julki o powieści kryminalnej…

Blogerka

 

Grafika:

https://pixabay.com/pl/photos/wstążka-prezent-książka-odchodzi-3257243/

https://pixabay.com/pl/photos/książka-ziemia-świat-przenosić-3536184/

https://www.prezydent.pl/aktualnosci/inicjatywy/narodowe-czytanie/2022-ballady-i-romanse

6 komentarzy:

  1. Bardzo się cieszę, że wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego powrócił również nasz blog - jedna z moich ulubionych rzeczy w każde sobotnie przedpołudnie. Nie mogę się doczekać kolejnych ciekawych tekstów

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo miło widzieć, że regularne posty na blogu powracają. Natomiast nawiązując do tematu artykułu, jestem zdania, że wybór dzieła na tegoroczną edycję Narodowego Czytania jest bardzo ciekawy.

    OdpowiedzUsuń
  3. Jestem bardzo szczęśliwa z tego, że znów będę mogła czytać "świeżutkie" posty na blogu. Powyższy tekst jest bardzo ciekawy i inspirujący, na pewno pomoże nowym uczniom naszej szkoły odnaleźć tutaj kąt dla siebie.

    OdpowiedzUsuń
  4. Jako iż chodzę do klasy 1 uważam, że taki blog jest bardzo przydatny, dlatego, że mogę bardziej wdrożyć się w szkolną społeczność i zwyczaje

    OdpowiedzUsuń
  5. Choć nie chce mi się ( tak jak wszystkim) wracać do codziennych, często licznych obowiązków z wakacyjnej sielanki, tak wiem że z czasem wejdę w poprzednią rutynę także obejmującą pisanie komentarzy na blogu szkolnym o różnej tematyce. Najbardziej ciekawi mnie dział "przeczytane,przemyślenie i skomentowane" bo wyraża różnorakie zainteresowania uczniów, które czasami wydają mi się niezbyt ciekawe, ale czasem są naprawdę inspirujące i sam jestem bardzo pozytywnie do nich nastawiony. Czekam na następne posty i życzę każdemu miłego roku szkolnego!

    OdpowiedzUsuń
  6. Jako uczennica klasy 1 uważam, że blog szkolnym jest ciekawym urozmaiceniem i może wnieść do życia ucznia inne perspektywy spojrzenia na różne tematy.

    OdpowiedzUsuń