Frida Kahlo
Jedyne, co wiem, to że maluję, bo jest mi to potrzebne,
a maluję to, co mi przychodzi do głowy
i więcej się nad tym nie zastanawiam.
(Frida Kahlo)
Na stronie Empik Pasje. Magazyn online czytam o Fridzie Kahlo: Surowa, naznaczona bólem twarz, kruczoczarne włosy splecione w wianek z warkoczy, charakterystyczne zrośnięte brwi. Do tego mocne kreski, wyraziste kolory, piękne stroje i roślinność, zwierzęta w tle. Tak właśnie artystka przedstawiała siebie na autoportretach (a namalowała ich ponad 50). O ile ukrywała problemy ortopedyczne (szyny, protezę nogi, gorsety) pod sukniami i długimi spódnicami, to swoją egzotyczną urodę eksponowała, podkreślając wręcz jej niedoskonałości. Jakby celowo chciała odwrócić uwagę od tego, czego się wstydziła. Carlos Fuentes (meksykański pisarz) powiedział po analizie jej dzienników: Na jej rzeczywistość składają się: jej własna twarz, świątynia jej rozbitego ciała i dusza, którą zachowała w całości. Myślę, że do tych samych wniosków dochodzi się na podstawie obrazów Fridy Kahlo.
Swój post zaczęłam od prezentacji Autoportretu z małpami (1943 rok) oraz Autoportretu z cierniowym naszyjnikiem i kolibrem (1940 rok). Na obrazie z 1940 roku widoczna jest zapatrzona w dal Frida Kahlo. Jej cierpienie wyraża nie tylko twarz, ale również owinięte wokół szyi cierniowe pnącze, na którym wisi koliber. Ptak oznacza miłość, namiętność, wzajemne przywiązanie lub nadzieję na odzyskanie utraconej miłości. Po obu stronach malarki są zwierzęta: czarna pantera (symbol śmierci) oraz małpa (być może oznaczająca męża lub utracone dzieci). Drugi obraz to Autoportret z małpami. Artystka miała obsesję na punkcie tych zwierząt, zresztą trzymała je w ogrodzie Błękitnego Domu. Małpa w kulturze Azteków oznacza płodność i lubieżność oraz odnosi się do sztuki. Sama artystka podobno powiedziała, że symbolizują dzieci, których nie mogła urodzić z powodu obrażeń odniesionych w wypadku. Jest również teoria, że symbolizują czterech wiernych uczniów Fridy Kahlo. Dwie małpy na obrazie wskazują na glif Azteków (czym malarka podkreśla swoje meksykańskie pochodzenie), a dwie się kryją wśród egzotycznej roślinności.
Frida Kahlo urodziła się w 1907 roku w Meksyku. Niemal od początku życia zmagała się z wieloma trudnościami - w wieku 6 lat zachorowała na polio, a dodatkowo jej rodzice nie byli zgodnym małżeństwem, więc w domu często zdarzały się awantury. Gdy była nastolatką, uczestniczyła w wypadku autobusowym, po którym miała złamane żebra, kręgosłup, miednicę, prawą nogę, odniosła również wiele innych obrażeń. W całym swoim życiu przeszła ponad 30 operacji i właśnie podczas wielokrotnych pobytów w szpitalu postanowiła zostać malarką, rezygnując z medycyny. To właśnie w łóżku szpitalnym malowała głównie autoportrety, o czym mówiła: Jestem swoją muzą. Jestem obiektem, który znam najlepiej. Jestem tematem, który chcę znać najlepiej. Wprawdzie Frida Kahlo z czasem zaczęła chodzić, ale do końca życia odczuwała ból, a sama o sobie mówiła: kaleka.
Powyższy obraz jest zatytułowany Frida i Diego Riviera. Diego to mąż malarki i choć ich związek był bardzo burzliwy (zdrady obojga, rozstania, powroty), to bezwarunkowo się wspierali. Obydwoje byli Meksykanami dumnymi ze swojego pochodzenia, obydwoje byli artystami i mieli te same poglądy polityczne. Mówiono, że razem wyglądali jak słoń i gołębica - on pulchny olbrzym, ona drobna i niska. Zamieszkali w Niebieskim Domu (La Casa Azul) - miejscu urodzenia Fridy, gdzie teraz mieści się muzeum, poświęcone malarce.
Na obrazie Dwie Fridy artystka tak naprawdę przedstawiła siebie – jedną osobę z pękniętym sercem. To portret rozdartej kobiety: między europejską i meksykańską tożsamością, między postępem i tradycją. Również kobiety, którą porzucił mąż. Dwie Fridy są połączone aortą biegnącą od serca do serca. Jedna Frida ma na sobie tradycyjną suknię meksykańską, druga natomiast –europejską. Z aorty płynie krew i plami białą suknię. Obraz ma surrealistyczne zabarwienie, co podkreśla dodatkowo jego tło: burzowe niebo, skłębione ciemne chmury. Jest przesycony dramatycznym nastrojem, ponieważ u jej genezy był ból odrzuconej, zdradzonej i samotnej kobiety.
Niemal całe życie Fridy Kahlo było naznaczone cierpieniem, a w 1950 roku stan zdrowia artystki znacznie się pogorszył - przeszła operacje nogi i kręgosłupa. W 1954 roku, po amputacji nogi, poruszała się na wózku inwalidzkim, a w lipcu zmarła. W ostatnich czterech latach malowała głównie martwe natury, gdyż choroba nie pozwalała jej na większy wysiłek. Ostatnim obrazem Fridy Kahlo była martwa natura z arbuzami, na której umieściła napis: Viva la vida, Frida Kahlo, Coyoacán 1954 Meksyk. Napisała: Viva la vida- żyj życiem, ciesz się życiem, mimo że czekała na śmierć.
Obrazy Fridy Kahlo są bardzo barwne i przepełnione emocjami. Zawarte są w nich cierpienia fizyczne i psychiczne, marzenia, miłość, poczucie inności i niezależności. Wyrażają wielką siłę artystki, która przeciwstawia się problemom życia i nie boi się ukazywać trudnych tematów (ból, choroba, kalectwo, fizjologia, zdrada, samotność, śmierć). Ukazują również bunt przeciw światu, w którym uprzedmiotowia się kobiety i pozwala na dominację mężczyzn. Frida Kahlo broniła się przed klasyfikacją swojej twórczości, krytycy jednak widzą w niej cechy prymitywizmu, folku i surrealizmu. Na zdjęciu wyżej: Niebieski Dom.
Wiktoria
Grafika:
https://hiro.pl/wp-content/uploads/2019/04/fridakahlo-2.jpg
https://magazif.com/wp-content/uploads/frida-khalo-zycie-i-tworczosc-03.jpg.webp
https://cdn.kastatic.org/ka-perseus-images/74427da205ceccb64a4e285915d93823678118a2.jpg
https://niezlasztuka.net/wp-content/uploads/2019/06/frida-kahlo-viva-la-vida.jpg?v=1575462449
https://i0.wp.com/kulturanacodzien.pl/wp-content/uploads/2018/07/frida2.jpg?resize=533%2C400&ssl=1
Frida Kahlo poznała najważniejszych artystów francuskiej bohemy, zachwyconych jej twórczością. Byli to między innymi André Breton, Wassily Kandinsky, Marcel Duchamp, Salvador Dali oraz Pablo Picasso, który podarował artystce szylkretowe kolczyki w kształcie dłoni.
OdpowiedzUsuń„Po co mi stopy, skoro mam skrzydła?” - zadaje pytanie Frida Kahlo w swoim literackim autoportrecie. Cokolwiek robiła, pozostawała zawsze odrębnym, nieuchwytnym bytem artystycznym, kobietą malarką, którą André Breton nazywał „wstążką wokół bomby”. (Legalna Kultura)
UsuńInteresujący post, który skłonił mnie do poznania twórczości artystki.
OdpowiedzUsuńNiesamowite, w jaki sposób można przekazać swoje myśli, pragnienia. Czasem, coś co dla jednych ludzi wydaje się czym strasznym, trudnym do zaakceptowania, dla innych może stać się inspiracją.
OdpowiedzUsuńCiekawy post. Twórczość artystyczna jest kreatywna i interesująca. Podziwiam ludzi, którzy zajmują się tworzeniem artystyki. Sam kiedyś lubiłem malować.
OdpowiedzUsuńWspaniały post, zachęcił mnie do bliższego zapoznania się ze sztuką artystki.
OdpowiedzUsuńPodziwiam to, że pomimo w jak okropnym bólu była przez te wszystkie lata od jej wypadku to wciąż malowała nawet, aż do jej śmierci. Zainteresowanie się jej osobą spowodowało u mnie większą chęć zapoznania się z jej twórczościami artystycznymi.
OdpowiedzUsuńPolecam film "Frida"
OdpowiedzUsuńTakże polecam. „Frida” to amerykańsko-kanadyjsko-meksykański film biograficzny z 2002 roku, w reżyserii Julie Taymor.
UsuńWystępują: Salma Hayek jako Frida Kahlo oraz Alfred Molina jako Diego Rivera.
Ponadto: Antonio Banderas i Edward Norton.
Ciekawy wpis! Wcześniej nie znałam twórczości tej artystki, ale bardzo mi się spodobały jej obrazy.
OdpowiedzUsuńNaprawdę niezwykle obrazy malowała Fridy Kahlo. Niesamowite jest w nich to, że w tak prosty, banalny wręcz sposób potrafiła ukazać na nich swoje rozterki, uczucia, pragnienia. Ten obraz z dwiema Fridami, z których jedna ma pęknięte serce, szczególnie mnie zafascynował.
OdpowiedzUsuńCiekawy zarówno post, jak i sama postać artystki. Szkoda, że coraz trudniej znaleźć nieodtwórczą oraz tak przepełnioną emocjami sztukę, właśnie taką jak Fridy Kahlo.
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawy post.
OdpowiedzUsuńPodziwiam artystkę i mam ochotę wgłębić się w jej twórczość.
Myślę, że może ona być przykładem do naśladowania.
Frida Kahlo to artystka, o której wcześniej nie słyszałem. Podziwiam jej talent malarski.
OdpowiedzUsuń