11 maja 2019

Przeczytane, przemyślane, skomentowane


       
               Egipski makijaż




w Metropolitan Museum
w dziale egipskiej rzeźby
uśmiechają się zmysłowe usta
(Halina Poświatowska)


Jeśli myślicie, że makijaż  to wymysł  XX wieku, to przykro mi to stwierdzić, ale jesteście w błędzie. Tajniki urody ludzie znali już przed narodzinami Chrystusa. A  wszystko to zaczęło się od starożytnych cywilizacji. Ja skupię się na Egipcie.

Starożytny Egipt to  kraina nad Nilem, w której panowali faraonowie. I to właśnie oni i ich poddani zaczęli modę na upiększanie się, która trwa do dziś. Malowali się wszyscy: kobiety, dzieci, a także mężczyźni i to ze wszystkich klas społecznych. Upiększali się za życia, ale też „zabierali” ze sobą  kosmetyki i przybory do makijażu po śmierci. Makijaż pełnił funkcję nie tylko ozdobną, ale przede wszystkim chronił oczy przed stanami zapalnymi, wywoływanymi na przykład kurzem, słońcem czy insektami. Lisa Eldrige w książce Face Paint. Historia makijażu mówi: Egipcjanie byli zdolnymi chemikami, uwielbiali makijaż i tworzenie z mieszanek różnych substancji kosmetyków takich jak kremy nawilżające, kohle, róże od ust i na policzki, a nawet do malowania paznokci. Rozsypywali proszek pochodzący z naturalnych substancji – mielonych orzechów czy minerałów – na paletę, talerz albo łyżkę i łączyli go z tłuszczem zwierzęcym lub roślinnym, aby nadać mieszance odpowiednią strukturę […].

Każdy z nas kojarzy starożytnych  Egipcjan  z wielkimi, grubymi i czarnymi kreskami (choć podobno również malowano się na zielono). Jak to robili, skoro wtedy nie istniały eye - linery w pisaku albo chociaż w słoiczku? Zamiast nich stosowali  czarny barwnik sporządzony między innymi z soli ołowiu. Specjalna mikstura była przygotowywana aż przez miesiąc, a te starania były nie tylko dla urody, ale jak wyżej wspomniałam, również  dla ochrony oczu. Wprawdzie ołów jest niezdrowy, jednak okazało się, że w bardzo niskich dawkach nie jest on szkodliwy. Nie tylko nie doprowadza do śmierci komórek, ale umożliwia powstanie tlenku azotu (II). Ta substancja zaś  stymuluje działanie układu odpornościowego do walki z bakteriami odpowiedzialnymi za infekcje oczu.
Egipcjanie  dbali również o twarz, co nie było łatwe, gdyż w Afryce jest gorąco, a słońce świeci bardzo mocno. Pożądana była jasna cera, która oznaczała szlachetne pochodzenie. Najczęściej używano  więc pudru z jasnej ochry (tlenku żelaza), a policzki barwiły liśćmi henny. Dbano nie tylko o kolor skóry, ale też o odpowiednie jej nawilżenie i właściwą pielęgnację. Dlatego  zamiast mydła używano kremu oczyszczającego,  składającego się z oliwy, cytryny i olejków zapachowych. Twarz Nefretete (na zachowanym popiersiu) wygląda jak przypudrowana różem, czyli starożytni Egipcjanie wymyślili  i stosowali konturowanie twarzy.
Dbałość o urodę nie kończyła się na oczach i twarzy. Ważne były również usta, które  płukano wodą z solą oraz malowano  je na czerwono. Jako szminki używano mazi wykonanej z czerwonego barwnika – ochry, żywicy i tłuszczu. Konsystencja tego kosmetyku była zbliżona do dzisiejszej, nakładano ją więc pędzelkiem albo szpatułką. W starożytnym Egipcie  stosowano już barwienie paznokci, do czego używano henny, która dawała żółty albo pomarańczowy kolor. Jednak  kobiety wywodzące się z wyższych sfer  malowały paznokcie na czerwono albo czarno. Jak widać,   kosmetyki były naturalne i ręcznie robione. Składnikami większości z nich były roztarte minerały i rośliny zmieszane z tłuszczami. Lisa Eldrige w swojej książce podaje kilka ciekawostek: Kleopatra preferowała rdzawą czerwień, Nefretete – rubin, natomiast ciemny był przeznaczony dla dynastii oraz dworzan. Całe ciało również  podlegało pielęgnacji, nacierano jej  więc różnymi balsamami.

Jeśli kogoś zaciekawiłam i chce  poszerzać swoją wiedzę o historii makijażu, to niech sięgnie do książki Lisy Eldridge  Face Paint. Historia makijażu.

Wiktoria

Grafika:
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEh-pIBvIy-ofKe6zcpdhrjna4sDnnQJDuIN-vED42nQNSb_X82MQmn5_KuWn3W9Rw-5hZGTLUIs-mF5xH-vC_e-BNqUeeDjjtMBA4RIuH1clhyphenhyphenUoshjU6ogN-sAWVT9dMCIfCHeeB-4BCAD/s1600/Ancient-Egyptians-wore-make-up.jp