16 maja 2018

Przeczytane, przemyślane, skomentowane



            Rewolucja w modzie

Moda przemija, styl pozostaje.
(Coco Chanel)


Pewnie każdy z was  słyszał o torebkach, perfumach czy ubraniach rozchwytywanej marki Chanel, ale czy wiecie, kim była założycielka francuskiego domu mody? Postaramy się ukazać drogę, jaką przeszła Gabriella, aby stać się Coco i osiągnąć tak niesamowity sukces. Ta kobieta zrewolucjonizowała modę damską i stworzyła imperium, które jest najbardziej znaną oraz luksusową marką na świecie.
Coco Chanel, czyli tak naprawdę Gabrielle Bonheur Chanel, urodziła się w 1883 roku w Saumur we Francji. Żyła 88 lat. Umiejętności krawieckie zdobyła w sierocińcu, a później u ciotki, która ją przygarnęła. Po nieudanej karierze piosenkarki otworzyła w Paryżu sklep z kapeluszami i ubraniami. Proste i sportowe wzory, stworzone przez nią, zaczęły interesować bogate kobiety, dzięki  czemu mogła otworzyć drugi sklep, który nazwała Chanel Modes. Gabrielle Chanel stawiała na prostotę, stonowane kolory, krótkie sukienki pozbawione ozdób oraz pikowane torebki. Oferowała ubrania komfortowe, wykonane z dżerseju, noszone bez gorsetów, co było nowatorskie i prowokacyjne w konserwatywnym Paryżu. Modę damską przełamywała elementami zaczerpniętymi z mody męskiej. W czasach, w których żyła, kobiety nosiły długie spódnice nawet podczas jazdy konnej. Wprowadzając do swojej kolekcji spodnie dla kobiet, zaprotestowała przeciw temu. Uważała, że elegancka kobieta sama powinna decydować, kiedy może sobie pozwolić na spodnie. Doskonale rozumiała kobiety swoich czasów, które zaczęły stawiać na wygodę, sportową sylwetkę i równouprawnienie. Tak o tym mówiła: najtrudniejsza część mojej pracy polega na tym, żeby pozwolić kobiecie poczuć się wolną. Nie zmuszać jej do wkładania maski ani uginania się pod wymogami stroju. Obok: Audrey Tautou jako Chanel w filmie o słynnej projektantce (Coco Chanel, 2009).

Kapelusze noszone przez kobiety przed I wojną światową były bardzo duże i bogato ozdobione, na przykład  piórami czy lisimi ogonami. Te nakrycia głowy były bardzo niewygodne, dlatego Chanel postanowiła zaprojektować kapelusz o wiele mniejszy, z niewielkim rondem, lekko opuszczonym do dołu. Dość szybko stał się symbolem nowoczesnych kobiet. Narzuciłam czerń; również dziś jest silna, bo czerń jest ponad wszystko - mówiła Coco Chanel. Eksperymenty z czarną tkaniną podjęła po tragicznej śmierci kochanka Arthura Boya Capela.
Owocem jej pracy  stała się też mała czarna, sukienka bardzo prosta, ale zarazem elegancka, przeznaczona do noszenia o dowolnej porze dnia. Jednak nie od razu spotkała się z entuzjazmem ze strony innych sławnych projektantów. Złośliwi nazywali ten wytwór luksusową nędzą. Warto wyjaśnić też, że w latach 1915-1920 czerń była symbolem żałoby z powodu I wojny światowej oraz epidemii śmiercionośnej grypy hiszpanki. Coco Chanel odmieniła znaczenie tego koloru i stworzyła kreację uniwersalną, która do dziś ratuje kobiety przed odwiecznym dylematem: co na siebie włożyć? Tak oto wyglądała pierwotna wersja małej czarnej (obok).
Legendarna jest również, stworzona z myślą o wygodzie,  pikowana torebka 2,55. Projektantka po prostu miała dość noszenia torebki w ręku, więc wyposażyła ją w cienki pasek, żeby można ją było nosić na ramieniu. Słynna torebka nazwana 2.55 od daty powstania (luty, 1955) ma już 63 lata. Bez wątpienia rewolucyjnym elementem w  torebce  był łańcuszek służący do zawieszenia na ramieniu. Ten dodatek nie tylko zapewniał elegancję, ale również praktyczne zastosowanie torebki, co w przypadku projektów Chanel było niesamowicie istotne. W paryskim butiku można ją kupić i dziś za około 4 i pół tysiąca euro!
Od blisko 100 lat perfumy Coco Chanel zdążyły zachwycić swoim zniewalającym zapachem miliony kobiet na całym świecie! W 1922 roku udało się jej wypromować pierwsze perfumy - Chanel N°5. Są one mieszanką aż osiemdziesięciu składników. Powstały w wyniku wielu prób, czego efektem było dziesięć różnych zapachów. Spośród wszystkich kompozycji Coco wybrała pozycję nr 5. Mówi się, że właśnie stąd wzięła się nazwa - Chanel N°5 . Inna wersja głosi, że piątka była po prostu ulubioną cyfrą projektantki. Chanel mawiała o nich, że mają być noszone wszędzie tam, gdzie kobieta chciałaby być całowana, a Marylin Monroe, że najbardziej lubi być ubrana właśnie w ten zapach. Obok  słynne perfumy Coco Chanel. 

Zachęcamy    do obejrzenia filmu Anne'y Fontaine Coco Chanel. Jest to film biograficzny, który opowiada o  życiu bohaterki naszego artykułu oraz doskonale obrazuje długą i trudną, ale niewątpliwie ciekawą drogę, jaką przeszła Chanel. Ekranizacja ukazuje również wątki z życia prywatnego Gabrielle Chanel. Z kolei   miłośnikom książek polecamy wspaniałą, ale i szokującą biografię Gabrielle Chanel pt: Coco Chanel. Legenda i życie. Jeżeli jesteście ciekawi, dlaczego na guzikach projektowanych przez Chanel znajdują się głowy lwów, co oznaczają motywy astrologiczne w zaprojektowanej przez  nią biżuterii  i  wielu innych ciekawostek z życia niekwestionowanej ikony stylu - zajrzyjcie do książki Justine Picardie.

Karolina i Aleksandra

Grafika:
http://ordineazilei.ro/wp-content/uploads/2018/02/Coco-Chanel.jpg
https://i.pinimg.com/originals/f7/23/42/f72342d3f22bd5781297b3ab2acbffe2.jpg
https://www.mcelegance.com/wp-content/uploads/2017/10/small_2_55-600x452.png
https://i.pinimg.com/736x/1d/fb/01/1dfb018e8a11b36ba0c85b1f254c6a7d--audrey-tautou-coco-chanel.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjRHuZkNnTgf71c2cVq3HWU4ttLxt0flm1vIN56NHlfgFI5kYpwnjEk8FfQ-mbOWpIS_X00xDulj_FjjbFJS9HbGDGDYQakiYB1UaIVq5xHIAh1jydh2025CvPvhdhyphenhyphenq6UIwkVuLvBlJak/s640/kapelusze.jpg
https://www.pursebop.com/chanel-no-5-nyc-exhibit/exhibit/ 
http://www.empik.com/coco-chanel-legenda-i-zycie-picardie-justine,p1045568285,ksiazka-p