3 marca 2018

Podróże kształcą



   Turcja - zobacz sam!

Ten, kto żyje, widzi dużo.
Ten, kto podróżuje, widzi więcej.

(przysłowie arabskie)


Wszystko zaczęło się od obejrzenia tureckiego serialu telewizyjnego Wspaniałe stulecie. Wtedy bardziej zainteresowałam się Turcją, jej kulturą, religią, zwyczajami i historią. Od tamtej pory Turcja zajmuje u mnie pierwszą pozycję na liście miejsc do zwiedzenia. Uważam, że jest to kraj, który sprosta oczekiwaniom każdego, nawet najbardziej wymagającego turysty. Orientalna kultura, bogactwo zabytków, egzotyczna roślinność, gorące plaże. Jestem pewna, że Wam też ten kraj tak przypadnie do gustu jak mnie.
Stambuł, choć nie jest stolicą Turcji, jest niewątpliwie sercem tego kraju. To najludniejsze i największe miasto  z  wieloma słynnymi budowlami. Jedną z nich jest pałac Topkapi - siedziba osmańskich sułtanów. Nazywa się go pałacem, ale nie w europejskim znaczeniu tego słowa, bo to nie jedna monumentalna budowla, a cały kompleks budynków, pawilonów i ogrodów. Składa się z czterech dziedzińców. Pierwszy Dziedziniec pałacu, zwany Dziedzińcem Janczarów, był ogólnodostępny. Na Drugi Dziedziniec wstęp mieli goście przybywający do pałacu w interesach. Mieściły się tu pałacowe kuchnie, skarbiec oraz wejście do haremu. Trzeci Dziedziniec był dostępny jedynie dla rodziny sułtana, najważniejszych gości oraz służby, a Czwarty pełnił funkcję kwater rodzinnych. Dalej jest jeszcze harem - zajmujący ponad 400 pokoi. W zasadzie to  miasto w mieście, przypominające labirynt, z Bramą Imperialną – oddzielającą pałac od miasta.
Błękitny Meczet -  został zbudowany z polecenia sułtana Ahmeda I. Gdy popatrzymy na świątynię, najbardziej rzuci się nam w oczy sześć minaretów (wysokie wieże, z których muezin nawoływał wiernych do modlitwy). Legenda głosi, że sułtan Ahmed I zażyczył sobie, by wieże były wykonane ze złota (altın), ale architekt uznał to za zbytek i zinterpretował te słowa jako alti, co oznacza sześć. Nazwa meczetu pochodzi nie od koloru ścian zewnętrznych samej budowli, tylko od zdobiących jej wnętrze błękitnych kafli, których dziesiątki tysięcy użyto przy budowie.
Hagia Sofia. To jedna z najwspanialszych budowli wzniesionych przez człowieka. Gdy spłonęła drewniana świątynia Mądrości Bożej w Konstantynopolu, Wielki Justynian, pod którego berłem Bizancjum osiągnęło na krótko swe apogeum, podjął natychmiast decyzję o odbudowie świątyni. Legenda głosi, że Justynian Wielki, budując ten kościół, czerpał inspiracje z rozmów, które prowadził z aniołem. Architekci w ciągu zaledwie 5 lat ukończyli dzieło, które doskonałością konstrukcji i przepychem dekoracji przyćmić miało wszystko, co znała do tej pory sztuka bizantyjska. Bazylika Hagia Sofia dodała nowego blasku cesarskiej koronie. Jeśli ktoś wejdzie do wnętrza Hagii Sofii, to zrozumie, jak wspaniałe było to osiągnięcie i nie zdziwią go słowa cesarza Justyniana, który podczas konsekracji kościoła w 537 roku wykrzyknął: Salomonie przewyższyłem Ciebie!  Konstantynopol - miasto stworzone przez Konstantyna - przetrwało jako ciągłość kultury antyku aż do roku 1453, kiedy to Turcy ostatecznie je opanowali i złupili.  Sułtan Mehmed II Zdobywca wydał rozkaz, aby Hagię Sophię natychmiast przekształcono w meczet. Turcy nie zniszczyli wnętrza, lecz wszystkie elementy chrześcijańskie zatynkowali. Dodali wówczas minarety, mihrab i minbar. Wokół Świątyni Mądrości Bożej zaczęły powstawać też kolejne budowle. Dziś jest otoczona kompleksem grobowców, bibliotek, fontann i innych obiektów. Po upadku Imperium Osmańskiego, kiedy Turcja stała się republiką świecką, ówczesny przywódca kraju Mustafa Kemal Atatürk polecił w 1934 roku, aby Hagia Sofia,  która przez 916 lat służyła chrześcijanom, a przez 481 lat muzułmanom, została zmieniona w muzeum.
Pamukkale. Trudno jest opisać wszystkie zabytki i wspaniałości Turcji. Zdecydowałam się w tym poście przedstawić miejsca może mniej znane, ale również warte zainteresowania. Pamukkale to miejscowość słynna  z wapiennych osadów wypełnionych wodą ze źródeł termalnych. W języku tureckim słowo Pamukkale oznacza Bawełniany Zamek, a kto po raz pierwszy zobaczył z daleka białe wapienne tarasy, ten nie będzie już zastanawiać się, skąd takie porównanie przyszło komuś do głowy. Tarasy powstały pod wpływem wytrącenia jonów wapnia z ciepłej wody. Wypełniająca wapienne zbiorniki krystalicznie czysta i  przejrzysta woda tworzy niezwykłe widoki. Tarasy wapienne Pamukkale to prawdziwy cud natury. Dlatego miejsce zostało objęte ochroną: utworzono tam park narodowy i wpisano je  na listę światowego dziedzictwa przyrodniczego UNESCO. Warto tu przyjechać, aby zobaczyć Pamukkale oraz pozostałości po starożytnym uzdrowisku Hierapolis
Kapadocja to kraina historyczna na Wyżynie Anatolijskiej. Jej księżycowy krajobraz powstał dzięki wulkanom, a mieszkańcy w powstałych skałach wydrążyli domy i kościoły. Kilkadziesiąt milionów lat temu pył z tych wulkanów wymieszany z piaskiem przykrywał teren o powierzchni około kilkuset kilometrów kwadratowych. Następnie przez kolejne tysiące lat erozja sukcesywnie dokonywała dzieła. Swój wpływ miały też wiatr, deszcz i śnieg – tworząc fantazyjne formacje, które dziś należą do unikatów w skali światowej. Jedną z najbardziej urzekających atrakcji w tym miejscu jest przelot balonem o wschodzie słońca.
Sami widzicie, że Turcja ma wiele do zaoferowania, a to, co przedstawiłam, to tylko namiastka wszystkich miejsc wartych zobaczenia i przeżycia. Uważam, że jest to magiczne i wyjątkowe miejsce i jeśli jeszcze nie zaplanowaliście wakacji, to zachęcam do zwiedzenia  choćby jednego z opisanych miejsc. Po prostu warto!

 Amija