3 grudnia 2015

Kącik motywacji

          
           Jesteś świetny, ale…


Wartość człowieka (…) 
nigdy nie wyraża się
w stosunku  do drugiego człowieka,
tylko w stosunku do samego siebie.
Dlatego też  nie powinniśmy uzależniać
poczucia własnej  wartości
albo poczucia własnej godności
od innych ludzi.
(Carl Gustav Jung)


Czy zastanawialiście się kiedyś nad poczuciem własnej wartości? Czy próbowaliście odpowiedzieć na pytanie: „jak wysoko sam siebie oceniam?” Poczucie własnej wartości jest niezbędne, aby dobrze funkcjonować w społeczeństwie, szkole oraz wśród przyjaciół. Nawet osoby, które w życiu odnoszą sukces za sukcesem, często zmagają się z brakiem wiary w siebie. Czym jest to spowodowane?

Budowanie własnej wartości rozpoczyna się już w dzieciństwie. Bardzo duży wpływ na to, kim się staniemy, mają nasi rodzice. To od nich dowiadujemy się, jacy jesteśmy, jak nas postrzegają, co w nas lubią, a co chcieliby w nas zmienić. To oni w większości decydują o naszym przyszłym życiu. Cieszymy się, kiedy rodzice nas chwalą i staramy się powtarzać te zachowania, które wzbudzają ich aprobatę, a unikać tych, które sprawiają, że są rozczarowani. Małe dziecko robi wszystko, żeby rodzice byli z niego zadowoleni – w ten sposób uczy się, że uznanie jego wartości jest uzależnione od spełnienia oczekiwań innych osób. Takie doświadczenia z dzieciństwa często utrudniają dorosłe życie. Nauczeni, że należy robić to, co sprawia przyjemność innym, nie będziemy spełniać własnych marzeń  i potrzeb, dostosowując się do oczekiwań przyjaciół, partnerów, szefów.  W efekcie nasze poczucie wartości stanie się bardzo niskie. Będziemy żyć  w przekonaniu, że trzeba osiągnąć sukces, żeby być coś wartym w oczach innych osób. W przeświadczeniu, że potrzeby innych ludzi są ważniejsze od naszych, a także, że jeśli ktoś jest z nas niezadowolony, to na pewno z naszej winy. Zaczniemy spełniać potrzeby innych kosztem swoich, a przecież każdy z nas ma prawo do bycia sobą. Człowiek jest naprawdę szczęśliwy wtedy, kiedy spełnia swoje marzenia, realizuje obrane cele, rozwija własne zdolności. Tylko wtedy wie, kim naprawdę jest i czego oczekuje od życia – wtedy ma wysokie poczucie własnej wartości.

Aby sprawdzić, czy robisz w życiu to, czego naprawdę chcesz,  odpowiedz sobie na pytanie: „robię to, bo muszę, czy chcę?” Jeśli okaże się, że większość to  „muszę”, to znak, że musisz dokonać pewnych zmian w swoim życiu, bo każdy ma prawo by być szczęśliwy i spełniony. Kluczem do sukcesu jest wiara w siebie. Jeśli z góry założysz, że coś ci się nie uda, to na pewno tak będzie. Aby osiągnąć coś, co wydaje się niemożliwe, należy zacząć od osiągania tego, co możliwe, a nie poddawać się na starcie. 

Jak  poprawić poczucie własnej wartości?  Praca z monologiem wewnętrznym. Nie należy ciągle myśleć: „ Nic nie umiem, nic mi się nie udaje, jestem do niczego”. Warto pomyśleć o tym, co robię dobrze. Być może nie umiem tańczyć, ale potrafię śpiewać. Nie myśl zatem o tym, co ci nie wychodzi, ale o sytuacjach, w których sobie radzisz. Myślenie pozytywne, ale nie stwarzanie fałszywego obrazu samego siebie.  Badanie przeszłości, czyli poszukiwanie w przeszłości przyczyny obecnego braku wiary w siebie i próba zrealizowania ówczesnych celów. Terapia Gestalt  – poznanie i zaakceptowanie siebie takim, jakim się naprawdę jest! Zapoznaj  się z  jej najważniejszymi zasadami, które podaję niżej.Żyj teraz. Zajmuj się tym, co jest teraz, a nie przeszłością lub przyszłością.Żyj tutaj. Dawaj sobie radę z tym, co obecne, a nie z tym, czego nie ma. Przestań sobie wyobrażać. Doświadczaj tego, co realne. Powstrzymaj niepotrzebne myślenie. Raczej smakuj i spostrzegaj. Raczej wyrażaj, zamiast manipulować, wyjaśniać, oceniać czy osądzać. Poddawaj się nieprzyjemności i bólowi dokładnie tak samo jak przyjemności. Nie ograniczaj swojej świadomości. Nie akceptuj żadnego innego „muszę” i „powinienem” niż Twoje własne. Weź odpowiedzialność za swoje czyny, uczucia i myśli. Poddaj się byciu takim, jaki jesteś.

Spełniaj więc swoje marzenia, rozwijaj talenty i nie daj sobie wmówić, że jesteś świetny, ale…

Patrycja

Grafika: 
https://cdn.shutterstock.com/shutterstock/videos/11068370/thumb/1.jpg