23 lipca 2015

LIterackie fascynacje



 Daj się uwieść magii  książki


Wielkie rzeczy to często drobiazgi,
które zostały zauważone.
(Markus Zusak )


Posłaniec to powieść australijskiego pisarza Markusa Zusaka wydana   w 2002 roku. Debiutował utworem The Underdog, który zyskał popularność w Australii oraz w Europie i USA. Jego kolejna książka Fighting Ruben Wolfe przyniosła mu wiele nagród i nominację do konkursu Children's Book Council . Największą popularność zyskał dzięki Złodziejce książek, która stała się bestsellerem roku 2006.

Głównym bohaterem Posłańca jest dziewiętnastoletni Ed Kennedy, przeciętny taksówkarz, który niczego w życiu nie osiągnął, w odróżnieniu od ambitnego brata. Mieszka w ruderze razem ze swoim psem Odźwiernym. Lubi grać  w karty ze swoimi przyjaciółmi: Ritchie`m, Marve`m i Audrey, w której jest nieszczęśliwie zakochany. Wszystko się zmienia, kiedy przez przypadek powstrzymuje napad na bank. Wtedy w skrzynce na listy znajduje pierwszą kartę: asa karo, a na niej pierwsze zadanie. Tak rozpoczyna się jego misja. Zostaje Posłańcem.

Powieść Zusaka to historia o wychodzeniu z przeciętności. Losy głównego bohatera dowodzą, że każdy może dokonać niezwykłych rzeczy i może zmienić swoje życie. Posłaniec opisuje także dramaty zwykłych ludzi, np. samotność staruszki czy nienawiść wśród braci. Ed pomaga tym ludziom, chociaż kosztuje go to wiele wysiłku i cierpienia. Zmienia świat na lepszy, ale też zmienia siebie. Widzimy, jak niewiele trzeba, żeby uszczęśliwić innych, a jednocześnie nadać swemu życiu głębszy sens. Starsza pani potrzebuje od czasu do czasu towarzystwa. Ubogą rodzinę uszczęśliwią nowe lampki świąteczne do oświetlenia domu. W koledze trzeba wzbudzić ambicję. Zwyrodnialca powstrzymać, aby nie znęcał się nad żoną i córką. I tak dwanaście razy! Cztery asy po trzy zadania. I Ed Kennedy je wykona. Wolę gonić za słońcem niż na nie czekać – te słowa staną się jego dewizą. A jeżeli facet taki jak ty potrafi się podnieść i zrobić to, co ty zrobiłeś dla tych ludzi, to może każdy będzie potrafił. Może każdy zdoła się wznieść ponad swoje ograniczenia.(…)  Czasem ludzie są piękni. Nie z wyglądu. Nie w tym, co mówią. W tym, kim są. – czytamy w powieści. Powyższe słowa mogłyby być przesłaniem tej pięknej, optymistycznej książki.

Powieść jest napisana  prostym,  zrozumiałym językiem. W większości są to krótkie zdania lub równoważniki. Zusak ma też specyficzne poczucie humoru, co widać przede wszystkim w rozdziałach opisujących życie, mieszkanie i psa Eda. Posłaniec ma bardzo pozytywne recenzje. Otrzymał  tytuł Książki Roku 2003  w Australii, a także wygrał konkurs o Premier's Literary Award.

Moim zdaniem, to  bardzo interesująca lektura, która motywuje do życia i uczy miłości do świata. Polecam!

Weronika      

Grafika:
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiCQvsJTBgDByA_OSVADh1rhPn-24JzcnzF9RlsZVp1wF69VoethSIjflZgT2aehiJDuIqKiHBlcvJpZ7jAZbs90Os8en5ARGFHW73_jVy0Ncspi36cBJDebtv4J5KP-CQbgF0g3bogFXE/s1600/poslaniec.jpg