15 kwietnia 2015

Myśli o wychowaniu



                Może kryminologia?


                         Istnieją tylko trzy przyczyny  zabójstw. (…)                            Pieniądze, baba  i zemsta.
                                                                                     (Anna Kłodzińska)
              

Znamy takie kierunki jak: medycyna, ekonomia, prawo, polonistyka, itp. Obecnie młodzi mają coraz większy wybór, gdy po napisaniu matury, decydują się na dalsze kształcenie. Można studiować: informację w instytucjach e-społeczeństwa, prawo własności intelektualnej i nowych mediów, migracje międzynarodowe czy kryminologię, która bardzo mnie intryguje.    
 
Jest to nowoczesny i licznie oblegany kierunek, który uruchomiono na Uniwersytecie Gdańskim  w 2013 roku.  Podczas pierwszej rekrutacji na jedno miejsce zgłosiły się aż  44 osoby, przy czym miejsc było tylko 50. Próg konieczny do przyjęcia wyniósł wtedy 97,65 punktów. Dla porównania – aby dostać się na archeologię, wystarczyło mieć jedynie 15,20 pkt. Na szczęście, wraz z nadejściem kolejnego roku akademickiego, limit przyjęć się zwiększył. Aktualnie studia na kierunku kryminologia  można podjąć na Uniwersytecie Gdańskim, Warszawskim  (tylko II stopnia), Uniwersytecie  w Białymstoku oraz w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie.
  
Kryminologia, często mylona z kryminalistyką, która jest elementem wiedzy przyrodniczej w prawie karnym i zajmuje się sposobami wykrywania przestępstw i ich sprawców, bada przestępczość jako zjawisko społeczne. Jest połączeniem nauk społecznych i prawnych. Powinna więc zaciekawić ludzi interesujących się psychologią, socjologią i prawem.
 
Czego można nauczyć się podczas trzech lat takich studiów? Plan zajęć  dla studentów pierwszego roku na Uniwersytecie Gdańskim obejmuje m.in. podstawy psychologii, wstęp do socjologii, filozofii oraz makroekonomiczną analizę przestępczości  i wymiaru sprawiedliwości. Na drugim roku wykłady dotyczą prawa rodzinnego i opiekuńczego, kryminalistyki oraz psychopatologii. Studenci III roku zaś, uczą się o wiktymologii (nauce o ofierze) i europejskim prawie karnym.
 
Uniwersytet Gdański na swojej internetowej stronie podaje propozycje pracy, w której mogą się spełniać absolwenci kryminologii. Są to takie miejsca zatrudnienia jak: kuratorium, policja czy organizacje pozarządowe, w których można pełnić rolę mediatorów  i pracowników społecznych. Z takim doświadczeniem można oczywiście też zostać  profilerem, czyli kryminologiem wykorzystującym swą wiedzę psychologiczną  do opisywania i chwytania przestępców. A jeśli ktoś ma lekkie pióro, może stać się następcą Agathy Christie i pisać powieści sensacyjne.
 
Jeśli chcecie sprawdzić, czy faktycznie przyczynami zabójstw są pieniądze, kobiety i chęć zemsty, radzę wybrać się na kryminologię. Może uda Wam się potwierdzić albo zanegować zdanie Anny Kłodzińskiej.

Doris  

Grafika:
https://d-pt.ppstatic.pl/k/r/1/41/77/53cf8a6d1f0a4_p.jpg?1422063374
http://pisanieprac.co/wp-content/uploads/2016/12/kryminologia.png